BANKACILIK VE SİGORTACILIK ( GÖLPAZARI MESLEK YÜKSEKOKULU )

PROGRAM AÇIKLAMA

PROGRAM AÇIKLAMA
Bankacılık ve Sigortacılık bölümü finans, sigortacılık ve para piyasalarının işleyişi ve mevzuatı konusunda bilgi sahibi, banka ve sigortacılığın temel ilke ve kavramlarına hakim banka sigorta ve ürün hizmetlerinin etkin şekilde danışmanlığını, denetimini ve pazarlamasını yapabilecek deneyime sahip elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Birim Bölüm Gölpazarı Meslek Yüksekokulu / Bankacılık ve Sigortacılık / 4 YY / 5. Düzey Önlisans
Bölüm Başkanı
EBS Koordinatörü Öğr. Gör. Necip ALPTEKİN
Eğitim Türü Tam Zamanlı / Türkçe
Derece Seviye

5. Düzey Önlisans (Düzey Kodları: EQF_LLL: 5 / QF_EHEA: Kısa Düzey) ISCED Alan Kodu: 34 (İşletme ve Yönetim Bilimleri )

Bu programdan mezun olan öğrenciler Bankacılık ve Sigortacılık alanında ön lisans derecesi almaya hak kazanırlar.

Amaç
Bölümün amacı, alanda sektörün ihtiyaçlarına uygun altyapıya, gerekli bilgi ve donanıma sahip uzman yetiştirmektir. Mezun olan öğrencilerin çalışma yaşamına iş tecrübesine sahip olmadan dahi adapte olmalarını sağlamaktır. Bu nedenle programlarda uygulama derslerine ağırlık verilmiştir. Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü titizlikle belirlediği ders ve uygulama programları ile bankaların, sigorta şirketlerinin açtığı sınavlara hazırlama amacını da gütmektedir.
Hedef
Bölümümüze sunmuş olduğu imkanlar doğrultusunda kaynakların iyileştirilmesi ve yeni çalışma alanlarının oluşturulması için fizibilite çalışmalarının yapılması, öğrencilerimizin mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla sektör içinde ve dışındaki paydaşların yapılacak organizasyonlara katılımlarının sağlanması, karmaşık sistemlerde karşılaşılan problemlerin çözümünde uygun çözüm yöntemlerini uygulayabilmesi hedeflenmektedir.