BASIM VE YAYIM TEKNOLOJİLERİ ( SÖĞÜT MESLEK YÜKSEKOKULU )

PROGRAM AÇIKLAMA

PROGRAM AÇIKLAMA
Basım ve Yayın teknolojileri programı alanı ile alakalı masaüstü yayıncılık programlarını öğrenerek kullanmakta, basım aşamasında baskı sistemlerini öğrenerek işe uygun baskı seçimini yapmakta, baskı işlemlerinin aşamalarını gerçekleştirmekte ve baskı sonrasında ise kalite kontrolünde dikkat etmesi gereken noktaları öğrenmektedir. Ayrıca iş organizasyonu, maliyet çıkarma, fiyatlandırma, ambalaj tasarımı, proje hazırlama ve iş güvenliğinin önemini öğrenmektedir.
Birim Bölüm Söğüt Meslek Yüksekokulu / Basım ve Yayım Teknolojileri / 4 YY / 5. Düzey Önlisans
Bölüm Başkanı
EBS Koordinatörü Öğr. Gör. Hakan KARŞIYAKA
Eğitim Türü Tam Zamanlı / Türkçe
Derece Seviye

5. Düzey Önlisans (Düzey Kodları: EQF_LLL: 5 / QF_EHEA: Kısa Düzey) ISCED Alan Kodu: 32 (Gazetecilik ve Enformasyon )

Bu programdan mezun olan öğrenciler Basım ve Yayın Teknolojileri alanında ön lisans derecesi almaya hak kazanırlar.

Amaç
Basım yayın, iletişim ve reklam sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü, çağın beklentilerini karşılayacak kalitede yetiştirmeyi amaçlayan iki yıllık bir yükseköğretim programıdır. Basım sektörünün ihtiyaç duyduğu ara eleman yetiştirmek için teorik ve uygulama eğitimi yapılmakta, basım sektörünün uygulama alanları için yüksek el becerisine sahip elemanlar yetiştirilmektedir.
Hedef
Kültür, sanata ve reklamcılıkla ilişkin oluşturulan temel altyapı üzerine; dijital tasarım, dijital baskı teknikleri, 3 boyutlu grafik tasarım, tipografi konularında temel becerilerin kazandırılması ve grafik ve web sayfası programlarının uygulamalı olarak işlenmesi şeklinde yapılmaktadır.