MODA TASARIMI ( SÖĞÜT MESLEK YÜKSEKOKULU )

PROGRAM AÇIKLAMA

PROGRAM AÇIKLAMA
Moda tasarımı programı mezunu; Moda Tasarımcılığı, Moda Danışmanlığı, Moda Yorumculuğu, Editörlük, Sahne Sanatları, Kostüm Tasarımcılığı, Defile Koordinatörlüğü, Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü gibi alanlarda planlama yapabilen zamanın gereksinimleri algılıyabilen el becerisi ve bilgisayar ortamında tasarım yapabilen ara elemandır.
Birim Bölüm Söğüt Meslek Yüksekokulu / Moda Tasarımı / 4 YY / 5. Düzey Önlisans
Bölüm Başkanı
EBS Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Fatih GÖZÜKIZIL
Eğitim Türü Tam Zamanlı / Türkçe
Derece Seviye

5. Düzey Önlisans (Düzey Kodları: EQF_LLL: 5 / QF_EHEA: Kısa Düzey) ISCED Alan Kodu: 21 (Sanat )

Bu programdan mezun olan öğrenciler Moda Tasarımı alanında ön lisans derecesi almaya hak kazanırlar.

Amaç
Program kapsamında, öncelikle, giysi tasarımı ile ilgili olarak drapaj (kumaşın giysi konumundaki görünüşü), dikiş teknikleri, kalıp hazırlama ayrıca tekstil desinatörlüğü, kumaş analizi, kumaş tasarımı ve sanatsal içerikli teorik ve uygulamalı dersler yer almaktadır. Bu şekilde, herhangi bir amaca yönelik olarak giysi tasarımında ve tekstil kumaş tasarımında göz önünde bulundurulması gereken unsurlar öğrenciye aktarılmaktadır. Ayrıca, bilgisayar teknolojisi kullanılarak tasarım yapabilme becerisi çeşitli bilgisayar programları yardımıyla kazandırılacaktır.
Hedef
Herhangi bir amaca yönelik olarak giysi tasarımında ve tekstil kumaş tasarımında göz önünde bulundurulması gereken unsurlar dikkat ederek ve bilgisayar teknolojisi kullanılarak tasarım yapabilme becerisi kazandırmak amaçlanmaktadır. Bunların yanı sıra, modayı etkileyen faktörlerin başında gelen Toplumlar Tarihi, Tasarım Tarihi, Sanat Tarihi ve Ekonomi moda ve marka yaratma becerisine sahip tekstil ve moda tasarımcılarının yetiştirilmesi hedeflenmektedir.